среда, 8 апреля 2015 г.

Циганська муза

Николай Бессонов. Цыганский натюрморт
Кон адасаво ром? 
Ёв мануш сыр сарэ мануша.
Кто такой цыган? 
Человек как все люди.

8 квітня 1971 року у Лондоні відбувся перший Всесвітній конгрес ромів. Результатом конгресу стало визнання себе циганами світу єдиною нацією, що не має власної держави, прийняття національних символів: прапора і гімну, заснованого на ромську народну пісню «Джелем, джелем» (Їхав я, їхав). 
 З того часу 8 квітня затверджено як Міжнародний день ромів і саме до цієї дати на абонементі Брусилівської бібліотеки представлено книжкову виставку (натхнення - звідси, а оскільки матеріалу зустрілося багато, довелося частину викласти в пості "Цыгане и а-ля цыгане на экране"Цигани (самоназва— рома́, що перекладається з ромської як «людина») — належать до індо-арійської групи індоєвропейської сім'ї європеоїдної раси. Їх предки залишили Індію наприкінці першого тисячоліття нашої ери й осіли на Півдні Азії та в Єгипті, а згодом розселилися світом. Цигани - це багатоликий і різноманітний народ, що вміщає в себе цілий ряд(за приблизними підрахунками, до 80) субетносів. Це нація, розкидана по всьому світу, чиї представники належать до різних релігійних конфесій і навіть говорять різними мовами. Карту розселення ромів у світі можна подивитися тут.

Тарас Шевченко. 
Циганка-ворожка

На територію України цигани прийшли з придунайських степів у XIV столітті. Традиційними їх зайняттями були ремесла: ковальство, столярство, лоткарство, конярство і мандрівна торгівля; інші джерела їх заробітку — музика, співи і танці, також ворожіння. (За однією з версій про походження ромів, цигани - нащадки індійської касти «дом», заняття якої нагадують традиційні циганські промисли. Члени цієї касти і зараз живуть в Індії, займаючись ковальською справою, співом і танцями).
Згідно з даними перепису населення України 1989 року кількість ромів в Україні становить до 50 тис. осіб, неурядові ромські організації дають набагато більшу цифру - майже 300 тисяч. Сьогодні 70,8% українських циган — міські жителі. Найбільше їх проживає в Закарпатській області (третина усіх українських ромів). Серед ромів Житомирщини найбільше представників групи ловаре, які мають свої компактні поселення в Житомирі (район Богунія), селі Тетерівка Житомирського району та в місті Малин. Невеличка громада ромів проживає і у нашому селищі.

Культура ромів дуже різноманітна і багата. Вона всотувала також елементи культур тих народів, серед яких проживали роми, та й сама здійснювала зустрічний вплив. Циганська музика надихала знаменитих композиторів Сергія Рахманінова, Ференца Ліста, Франца Шуберта, Йоганнеса Брамса, Пабло Сарасате.
Цигани – герої багатьох творів світової класики, зокрема тих, що представлені на виставці: Кармен (однойменна новела П. Меріме), Есмеральда («Собор Паризької Богоматері» В.Гюго), Земфіра («Цигани» О.Пушкіна), Старуха Ізергіль та Макар Чудра (оповідання М.Горького), Будулай («Циган» А.Калініна). 

картина Катерини Хозацької

Вплинула циганська культура і на музику й літературу України. Циган — один з традиційних персонажів української вертепної драми. Циганські мотиви відчутні в творчості Степана Руданського, Михайла Старицького, Миколи Гоголя, Івана Франка та ін.


                                   
Доля ромської поетеси Папуші стала мотивом для створення поеми «Циганська муза» Ліною Костенко. Мабуть, саме циганське коріння відомого українського письменника Юрія Покальчука спонукало його до написання повісті «Циганські мелодії»: 


Сколько еще всякой «цыганщины» встречал ты в своей жизни — от «цыганской иголки» («Мама, а почему она цыганская, эта иголка?» — «Потому что большая, а почему называется «цыганская» — не знаю, наверное, цыгане такие делают».) до жгучих цыганских романсов, до «Цыганки Азы», до «В неділю рано зілля копала...», до Рахиры из «Земли». И до старухи Изергиль, что была когда-то молодой и пылко любила черногорского рыбака и бродягу-гуцула, и шестнадцатилетнего боснийского турка, сгоревшего на огне ее, «как не окрепшее еще деревце, которому слишком много перепало солнца». И до Алеко... «Цыгане шумною толпою по Бессарабии кочуют...» И дальше, дальше — до польской песенки «Разноцветные кибитки...».
Почему так широко воспеваются именно цыганские страсти, почему вызывают такое возбуждение, так привлекательны цыганские песни и танцы? В подвыпившей компании нынче редко когда обойдется без «Очей черных», хотя так же редко кто знает, что когда-то написал слова этого романса украинский поэт Евген Гребенка, ведь все привыкли, что это народная цыганская песня... Очи черные, очи страстные... как люблю я вас, как боюсь я вас... Это стоит рядом, всегда рядом — люблю и боюсь, соблазн и погибель...
И все же привлекали творцов всех времен и народов цыгане... И поныне. Прекрасная цыганка Эсмеральда в Париже, испанская цыганка Кармен, странствующий цыган-волшебник Мельхисдек в Макондо...
«Станцуй, цыганка, жизнь мою, — просил Блок. — ...Теперь с цыганкой я в раю», — звучало у него как признание в сладком грехопадении, в утрате невинности, ведь с цыганкой — значит, за бортом, за гранью, вне мира, в ином измерении, в ином... Влюбиться в кого-нибудь из цыган — это все равно что любить падшего ангела, грешного еще до рождения своего, все равно что любить Демона... Так чувствовали многие из тех, кто об этом писал.
Лев Толстой увлекался, но тоже издалека: «...это степь, это десятое столетье, это не свобода, это — воля...» Вот что такое цыгане...
Где-то у них и был родник той живой воды, которая всегда живила страсть Гарсиа Лорки, вдохновляла его, наполняла стихи любовью. И именно цыганские очи стали самыми верными ему при жизни — и до самой смерти, и позже...
И даже самовлюбленный наш современник тронул ту же струну: «Цыганкой, мною наигравшейся, оставит молодость меня...»

Під час Другої світової війни було знищено 80% усього ромського населення країн Європи (від 200 тис. до 1,5 млн.), половину ромів в Україні. Є свідчення, що нацистські злочини в Бабиному Яру розпочалися саме з розстрілу чотирьох ромських таборів. 

Пам'ятник "Ромська Кибитка" (Калі Траш) у Бабиному Яру.
Скульптор - Анатолій ІгнащенкоГеноцид ромів отримав назву "Калі Траш" - "Чорний жах". Скорботний день роми відзначають 2 серпня. Саме у ніч з 2 на 3 серпня 1944 концентраційний табір Освенцим-Бжезінка, куди німці направляли, у тому числі і циган зі Східної Європи, був ліквідований. Тільки тоді у газових камерах загинуло 2897 циган, у тому числі діти і старі. Всього ж припускають, що подібна доля спіткала 21 000 європейських ромів, депортованих в Освенцим-Бжезінка.
Події Калі Траш відображені в рядках циганському гімну "Раніше була і у мене велика сім'я, та вбили її Чорні Легіони...", і в пам'ять про них колесо на циганському прапорі зображується червоним.

      


Про події тих жахливих часів у автобіографічній трилогії «Цыганский роман», представленій на виставці,  розповів Володимир Тихвинський.
У роки Великої Вітчизняної війни дивом залишився живим і відомий ромський і український поет, викладач музики з Коростеня Михайло (Міха) Козимиренко. Всю його велику родину, а це 37 родичів, було розстріляно нацистами у серпні 1942 року.


  

Його вірші, як і твори інших поетів, ромською та українською мовами вміщені у фольклорно-поетичній збірці «Циганські чари» (К., 2004)


Пропонує виставка і матеріали про деякі обряди та віру ромів, серед яких є і православні. А 8 квітня 2013 р. Президентом України був підписаний указ про схвалення Стратегії захисту та інтеграції ромської національної меншини в суспільне життя України, зберігаючи етнокультурну унікальність даного народу, що на сьогодні є соціально значущим питанням.
А ось який концерт підготували до Міжнародного дня ромів у Москві:А наша бібліотечна виставка-знайомство допоможе краще пізнати ромів, які є складовою етнокультурної мозаїки України, на території якої проживають громадяни понад 100 національностей, що, згідно Декларації прав національностей України, разом з українцями і становлять її народ. 


Ще по темі:
Цыганская энциклопедия
Цыгане России - один из наиболее авторитетных и полных сетевых источников информации о цыганах.
Много научно-интересного здесь
Цикл материалов Правда и вымыслы о цыганах
"Циганська доля - що вітер в полі" - про ромів в Інтернеті, вебліографічний покажчик від Костянтинівської центральної міської бібліотеки.Бессонов Н.В. Ранняя история цыган (X - XV вв.)
Культура цыган
Сучасне життя ромів
«Мы есть везде»: Цыганка из Петербурга о цыганской жизни, музыке и бесконечном празднике
Цыганский электронный журнал "Свэнко" и Видео-иллюстрации  к журналу
Осипова Е. Влияние цыганской культуры на мировую классическую музыку
Циганське горе - Калі Траш в Україні
Цыганский барон уходит в небо... - Анатолий Игнащенко, автор памятника цыганам, погибшим
от рук немецких фашистов; академик архитектуры, заслуженный деятель искусств Украины, лауреат Шевченковской и иных премий.
Цыганский батюшка - отец Димитрий Иванов проповедует православие цыганам.
Книги про циган
Художні фільми про циган
Цыгане в мировой живописи
38 цікавих фактів про циган
Документальный фильм о Папуше с её участием. 1978 год.(польською мовою)
Папуша / Papusza (2013) - трейлер та фільм

Комментариев нет:

Отправить комментарий