понедельник, 6 апреля 2015 г.

Пам'ять про переможців: адреси в Інтернеті

Пошук відомостей про учасників Великої Вітчизняної війни

Поиск сведений об участниках Великой Отечественной войны

«Пам'ять - це все, чим ми можемо заплатити за мільйони життів, які забрала війна, всім, хто був на війні, в тилу або на фронті, загинув або залишився живий»

( Т. Бєлих, головний редактор журналу «Країна знань»)


Інтернет - це страшна річ. Шкідлива річ. Джерело інформації, що зберігає в собі величезну кількість згубного і негативного. Але це тільки одна сторона медалі. У справах хороших і потрібних Інтернет може стати безцінним помічником. Одна з таких справ - пошук відомостей про учасників Великої Вітчизняної війни. Саме завдяки інтернету я знайшла в архівах документи про нагороди свого дідуся, та - найцінніше! - у них був описаний подвиг, за які він їх отримав. Дізналася також і про місце поховання дідусевого брата, який вважався зниклим безвісті.
Розповім про деякі найбільш потужні ресурси мережі, які на практиці реалізують гасло:
"Ніхто не забутий, ніщо не забуте!" 

Основні поради та алгоритм пошуку на сайтах - тут
Окремо про деякі пошукові організації України - тут


Це унікальний інформаційний ресурс відкритого доступу, що наповнюється всіма наявними у військових архівах документами про хід та підсумки основних бойових операцій, подвиги та нагороди всіх воїнів Великої Вітчизняної (на сайті викладено отскановані оригінали документів тих років вже майже про 13 млн. нагороджень). Основними цілями проекту є увічнення пам'яті всіх героїв Перемоги, незалежно від звання, масштабів подвигу, статусу нагороди, військово-патріотичне виховання молоді на прикладі військових подвигів батьків, а також створення фактографічної основи для протидії спробам фальсифікації історії Війни. Цей найбільш повний електронний банк документів не має аналогів за обсягом, історичній та соціальній значущості, і є вічним пам'ятником великому Подвигу Народу."Мемориал"- узагальнений банк даних містить інформацію про захисників Вітчизни, що загинули та зникли безвісти в період Великої Вітчизняної війни і післявоєнний період.
Головна мета проекту - дати можливість встановити долю або знайти інформацію про своїх загиблих або зниклих без вести рідних і близьких, визначити місце їх поховання.

Портал «Память народа». Головна мета проекту - надати можливість користувачам отримати найбільш повну інформацію про учасників Великої Вітчизняної війни за рахунок нових інтерактивних інструментів і розвитку узагальнених банків даних двох попередніх проектів, що дало можливість людям самим шукати документи, створювати особисті архіви, вивчати обставини і трагічні моменти бойових дій.

Вперше оцифровані і викладені в Інтернеті 425 тисяч архівних документів фронтів, армій та інших з'єднань Червоної Армії.

Це оригінальні документи про хід бойових дій, накази, доповіді командувачів, оперативні описи бойової обстановки. Крім того, відскановані та систематизовані понад 100 тисяч військових карт, з яких в подальшому були введені в базу даних положення всіх зазначених на них військових частин. Вивчення цих документів, а також геоприв'язка всіх даних про місця народження, призову, загибелі та останнього місця служби солдат і офіцерів дозволяють відновити героїчний шлях учасників Війни - від призову до повернення додому.


Тут ви знайдете імена та відомості про воїнів -уродженців України та  мобілізованих військкоматами в деяких містах та областях України.
   "Звёзды Победы" 
У роки Великої Вітчизняної війни було проведено до 38 мільйонів нагороджень. Однак багато відзнак воєнної доби залишилися неврученими з об'єктивних причин. Сформовано іменну базу даних таких орденів і медалей, щоб сім'ї ветеранів могли дізнатися про подвиги і бойовий шлях своїх родичів і близьких. Іменна база дозволяє вести пошук по імені та прізвищу нагородженого.

Книга Памяти Украины«Электронная Книга Памяти Украины 1941—1945»  (Книга памяти Украины) - громадський інтернет-проект, метою якого є узагальнення друкованих томів Книги Пам'яті України, що випускаються пошуково-видавничим агентством «Книга пам'яті України», а також інших відкритих джерел, і забезпечення відкритого доступу до цієї інформації.

На сайті можна переглянути мультимедійну карту Великої Вітчизняної війни та ознайомитися зі списками ветеранів, які святкували День Перемоги ще десять років тому."Победный май"


розділ сайту Міноборони Росії, у якому розміщені унікальні документи та фотоматеріали, присвячені ходу найважливіших бойових операцій, героїзму воїнів Червоної армії, історичним підсумками війни.У проекті кілька розділів: "Документи командування Червоної армії", "Трофейні документи", "Спогади учасників боїв", "Союзні війська".


   


"Герои страны"
Містить розповіді про Героїв Радянського Союзу та повних кавалерів Ордену Слави.
 "Военная литература"
Потужний ресурс: дуже багато документів з військової тематики, мемуари, збірники. Якщо відомий номер дивізії, район боїв, то можна хоча б у загальних рисах знайти опис.
Солдат.ру

Довідники за родами військ, погонів, зброї, є кілька баз даних по госпіталях. На форумі можна отримати консультацію істориків, фахівців, усіх, хто захоплюється пошуком, працівників військкоматів.Забытый полк


 "Забытый полк" - допомога у пошуковій роботі, приймаються запити на пошук.


Мемориал Великой Отечественной войны - сайт задуманий як народна енциклопедія, віртуальний Меморіал загиблим учасникам Великої Війни, де кожен може залишити свої коментарі до будь-якого запису, доповнити інформацію про Учасника війни фотографіями та спогадами, звернутися до інших учасників проекту за допомогою.Український фонд пошуку "Пам'ять" 
- всеукраїнська благодійна організація, яка об'єднує людей різних соціальних верств, професій, політичних, релігійних переконань з метою пошуку, встановлення та увічнення пам'яті загиблих, зниклих безвісти співвітчизників у період Великої Вітчизняної війни.База пам'ятників, меморіалів, військових поховань солдатів Великої Вітчизняної війни  насьогодні містить інформацію про більш ніж 11 тисячах пам'ятників з 36 тисячами фотографій. Творці проекту закликають відвідувачів сайту надсилати знімки пам'ятників, меморіалів або могил невідомих солдатів, зроблені в різних куточках Росії та зарубіжжя.

"Я помню" 
Містить спогади ветеранів Великої Вітчизняної війни за видами військ, у яких вони воювали, їх союзників та супротивників. Тут можна прослухати фрагменти аудіозаписів розмов з ветеранами, переглянути відскановані копії листів з фронту і фотоальбом з фотографіями воєнних років.


Мета проекту - увічнення пам'яті про Велику Вітчизняну війну шляхом створення архіву (електронної бази даних) сімейних фотографій воєнного та повоєнного часу. Будь-який бажаючий може поповнити архів своїми сімейними фотографіями воєнного часу. Для цього потрібно розмістити фотографії в електронному вигляді на цьому сайті, супроводивши кожну з них коротким коментарем про людей і події, представлених на фото."Солдаты Победы"
пропонує будь-якому учаснику проекту на добровільній основі створити власну сторінку про участь його родичів у Великій Вітчизняній війні і розмістити на ній ті матеріали (фотографії, документи, історії, коментарі, відеоматеріали і т.д.), які він вважає потрібними. Таким чином, поступово буде формуватися соціальна мережа людей, небайдужих до власної історії, до історії своєї родини. А документи і фотографії періоду Великої Вітчизняної війни не будуть втрачені безповоротно.

Можливо, завдяки поданій вище інформації читачі відкриють для себе якісь нові сторінки з історії своїх родин. Хтось зможе прояснити долю своїх предків, дізнається про місце їх поховання і зможе колись відвідати їх могилу, щоб віддати данину поваги їх безсмертному подвигу.

Джерела:
Как найти человека, пропавшего или погибшего во время Великой Отечественной войны. Памятка
Без вести пропавшие на Великой Отечественной Войне. 5 шагов поиска
Как сохранить письма и фотографии военных лет?
10 лучших веб-проектов о Великой Отечественной войне
10 сайтов о Великой Отечественной войне

Комментариев нет:

Отправить комментарий