воскресенье, 25 июня 2017 г.

"Хроніка любовних подій" : книга і фільм

Тадеуш Конвіцький. Хроніка любовних подій / З пол. пер. Божена Антоняк. – Львів: Урбіно, 2012.

Тадеуша Конвіцького (1926) називають польським національним скарбом, совістю свого покоління й кривим дзеркалом, що його відбиває.

Його «Хроніку любовних подій» зразу по публікації 1974 року критики оголосили «польськими Ромео і Джульєтою». Справді, між фабулами Шекспірової п’єси та роману Конвіцького чимало спільного: безмежно відчайдушне, прекрасне та болісно руйнівне кохання підлітків, яке не має майбутнього через належність їхніх родин до «ворожих таборів». 


Дія цього сповненого романтичної ностальгії твору відбувається в довоєнному Вільні, а історія першого кохання переплітається з Історією, коли в повітрі вже відчувається запах пороху й звуки гарматних пострілів, стогони землі, яку невдовзі терзатиме війна. Юний випускник гімназії Вітек готується стати славетним лікарем, щоб люди забули про його незаслужено звинуваченого в розтраті чужих грошей батька-самогубця. Та напередодні випускних іспитів усі плани перекреслює перше всепоглинаюче кохання…

На питання відповідає перекладач твору українською та видавець Божена Антоняк:

- У головного героя роману кохання зароджується в той час, коли увесь світ стоїть на порозі війни. Сюжети, коли в кохання вривається війна, популярні й відомі. Чим особливий сюжет у Тадеуша Конвіцького?

У цьому романі подих війни вчувається скрізь, це військові на вулицях і в полях, це постійні розмови молоді про її наближення, проте насправді всі потайки сподіваються, що й цього разу все минеться, поговорять-полякають, і все буде знову спокійно. Зрештою, на невідворотність війни натякає вже сама назва. Ми звикли до хроніки воєнних подій… Але кохання зароджується всупереч наближенню неминучого, бо й воно саме – неминучість. Хлопець їздить із дівчиною у потязі аж півтора року, і чомусь не помічає, а одного дня бачить її – і все змінюється, світ стає іншим, це справді кохання з першого погляду, таке сильне, чисте й гріховне, яким буває лише перше кохання. Та сюжет особливий не лише темою кохання. Він особливий тим, що описує речі, яких на світі більше немає. Немає більше тієї країни, де пліч-о-пліч жили поляки, росіяни, німці, євреї… Немає тієї мови. Немає мрій про літаки. Ніхто більше не працює разом з конями. Кохання теж змінилося, але на відміну від літаків не еволюціонувало… - «Хроніка любовних подій» — знаменитий роман, за яким Анджей Вайда зняв не менш знаменитий фільм, який став улюбленим для цілого покоління у Польщі та за її межами. Чи зацікавить роман сучасну молодь? Чим? 

- Тим, чим цікавить не лише молодь: вічними темами. Кохання, змужніння, страждання, війна… Проте я б говорила про загальне зацікавлення молоді досить обережно. Молодь здебільшого виховується в нас не на літературних шедеврах. Це роман для читача вразливого й розвиненого душевно.Цитата з роману:
"Молодістю тоді гордували. Ще ніхто її не прикрасив, не продовжив до самої смерті. Ніхто не навчив молодість бути агресивною, хижою, ніхто не показав їй, як треба розштовхувати всіх на своєму шляху...
У ті роки дорослі ходили випроставшись, гордовиті й поважні. Вимагали, аби їх шанували, любили й повністю їм довіряли. Їм ще не доводилось критися по кутках чи збочувати зі шляху, переодягатися й вдавати із себе молодих...
А пізніше раптово, невідомо, як і коли, перемогла молодість. Молодість, вільна від каліцтв, хвороб і потворності. Самозакохана молодість. Молодість, сповнена зневаги до немолодих. Молодість прекрасна і довговічна. Молодість із напівзруйнованими кодами пошкоджених генів."

P.S. (Спойлер!) Що особливо запам'яталося з роману - коли до Вітека приходить його постарілий "альтер его", то навіть не може згадати імені тієї дівчини, у яку тоді був так шалено закоханий...


Комментариев нет:

Отправить комментарий