четверг, 13 октября 2016 г.

Нобель-2016: кому й за що

звідси
3 жовтня 2016 року в Швеції стартував Нобелівський тиждень. У період з 3 по 10 жовтня світ дізнається імена людей, які стали нобелівськими лауреатами в різних областях.

А церемонія вручення премії відбудеться в Стокгольмі й Осло 10 грудня - в день смерті Альфреда Нобеля - шведського винахідника, промисловця, лінгвіста і філософа. Сума Нобелівської премії в 2016 році становить 8 мільйонів шведських крон (932 тисячі доларів США).

Нобелівські премії цього року, як і завжди, вручатимуться вченим «за найбільші досягнення на благо людства» в області фізіології і медицини, фізики, хімії, літератури і «тому, хто вніс найбільш суттєвий вклад в єднання націй, знищення рабства або зниження чисельності існуючих армій і сприяння проведенню мирних конгресів…», а саме - премія миру.

Нобелівську премію в області медицини і фізіології в 2016 році отримав Йосінорі Осумі – фахівець з біології клітини з Технологічного університету Токіо, який удостоєний нагороди «за відкриття механізмів аутофагії».

«Відкриття Осумі призвели до нової парадигми в нашому розумінні того, як клітина переробляє свій вміст. Його відкриття відкрили шлях до розуміння фундаментальної важливості аутофагії для безлічі фізіологічних процесів, таких як адаптація до голоду і відповідь на інфекцію», – йдеться в прес-релізі Нобелівського комітету.

Аутофагія – це процес утилізації та переробки непотрібних частин клітини, тобто різного накопиченого в ній «сміття». Аутофагія починає працювати найбільш інтенсивно, коли організм відчуває стрес. Наприклад, голодує. У цьому випадку клітина виробляє енергію за рахунок своїх внутрішніх ресурсів – з усякого сміття, що накопичилось. І в тому числі – із хвороботворних бактерій.

Як запевняють колеги Осумі, аутофагія оберігає організм від передчасної старості. Може бути, навіть омолоджує за рахунок того, що створює нові клітини, виводить з організму дефектні білки і пошкоджені внутрішньоклітинні елементи, підтримуючи його у справному стані.

Нобелівську премію з фізики в 2016 році отримали американці Девід Таулес, Дункан Холдейн і Майкл Костерлітц «за теоретичні відкриття в топологічних фазових переходах і топологічних фазах матерії».

У теоретичній роботі вчені змогли математично пояснити, яким чином електричний опір в тонких шарах матерії змінюється східчасто з ростом індукції прикладеного магнітного поля. В майбутньому це може допомогти в створенні квантового комп'ютера.

Нобелівську премію з хімії  в 2016 році отримали Жан-П'єр Саваж (Франція), Джеймс Ф. Стоддарт (США) та Бернард Л. Феринга (Нідерланди) «за проектування і синтез молекулярних машин».
"Вчені створили молекулярні механізми, які можуть здійснювати спрямовані рухи і таким чином діяти як справжні машини", - говориться в прес-релізі Нобелівського комітету.

Ці механізми можуть знайти застосування, перш за все, в різних сенсорах, а також у медицині. «З точки зору розвитку науки, молекулярні двигуни зараз на тому ж етапі, що й електродвигун в 1830-ті роки. Тоді вчені продемонстрували роботу кривошипних механізмів, не підозрюючи, що це призведе до створення поїздів, пральних машин, вентиляторів і кухонних комбайнів», – кажуть у Шведській королівській академії наук.

Нобелівську премію миру вручили президенту Колумбії Хуану Мануелю Сантосу. Політик отримав нагороду «за ефективні дії, які призвели до закінчення 50-річної громадянської війни». Цьго року в Колумбії було підписано мирну угоду між урядом і повстанським угрупованням FARC (Революційні озброєні сили Колумбії) – найбільшим ліворадикальним повстанським угрупованням в країні, яке підтримує ідеї Маркса та Леніна та більше 50 років брало участь у конфлікті з урядовими силами. Жертвами протистояння стали близько 220 тисяч людей.
Нобелівська премія з економіки, заснована Держбанком Швеції в 1968 році в пам'ять про Альфреда Нобеля, дісталася Оліверу Харту і Бенгту Хольмстрему за їх внесок в розвиток теорії контрактів. Ця теорія відповідає на питання про те, чому ми робимо висновки різних контрактів на виконання різних типів робіт і чому ці угоди саме такі, а не інакші.


За традицією, згідно з якою оприлюднення імені лауреата завжди має випадати на четвер четвертого тижня засідання академіків, 13 жовтня Нобелівський комітет у Стокгольмі оголосив ім'я останнього нобеліата. Нобелівську премію з літератури 2016 року отримав американський співак, поет Боб Ділан «за створення нових поетичних виразів в американській пісенній традиції»


Вітаємо нобеліатів! Та сподіваємось, що їхні досягнення дійсно стануть на благо людству...

Джерела:
http://nauka.in.ua/
http://www.epravda.com.ua

Комментариев нет:

Отправить комментарий