суббота, 6 июня 2015 г.

День російської мови

День російської мови з'явився в міжнародному календарі в 2010 році, коли департамент ООН зі зв'язків з громадськістю запропонував заснувати свята, присвячені шести офіційним мовам організації (англійська, арабська, іспанська, китайська, російська та французька). Відповідне рішення було ухвалене напередодні Міжнародного дня рідної мови, що відзначається щорічно 21 лютого з ініціативи ЮНЕСКО. Однією з цілей цієї програми є підтримка рівноправності всіх шести офіційних мов ООН , а також привернення уваги до різних мов і культурних традицій.

Для святкування Дня російської мови була встановлена дата 6 червня. Це день народження Олександра Пушкіна, великого письменника, поета, драматурга. 


Результат пошуку зображень за запитом "день російської мови"

Крім того, Пушкін вважається творцем сучасної літературної російської мови. Інший видатний російський письменник Іван Тургенєв сказав про це: ет сомнения, что он создал наш поэтический, наш литературный язык и что нам и нашим потомкам остается только идти по пути, проложенному его гением...Самая сущность, все свойства его поэзии совпадают со свойствами, сущностью нашего народа. Не говоря уже о мужественной прелести, силе и ясности его языка, эта прямодушная правда, отсутствие лжи и фразы, простота, эта откровенность и честность ощущений — все эти хорошие черты хороших русских людей поражают в творениях Пушкина не одних нас, его соотечественников, но и тех из иноземцев, которым он стал доступен".

Російська мова — одна з найбільших мов світу, є найпоширенішою з слов'янських мов. На даний час російська мова є рідною для 144 мільйонів чоловік, вона має значне поширення в 33 країнах світу. Країнами-лідерами за кількістю жителів, які володіють російською мовою в ближньому зарубіжжі, є Україна, Казахстан, Узбекистан, Білорусь і Азербайджан. У країнах далекого зарубіжжя російська мова найбільш поширена у Польщі, Німеччині, США, Болгарії та Чехії. Всього російську мову в даний час знає близько 260 мільйонів чоловік. Цікаво, що розмовну російську мову в обов'язковому порядку вивчають всі космонавти, яким належить працювати на Міжнародній космічній станції.


Астронавти Дональд Слейтон і Томас Стаффорд,
учасники програми «Союз - Аполлон»,
під час занять з російської мови, 1974 рік (звідси)

Російська мова в Україні — друга за вживаністю, після української. Згідно з офіційними даними перепису 2001 року, російську мову назвали рідною 14 млн. 273 тис. громадян України, або 29,6% населення країни. З них етнічні росіяни становлять 56%, тоді як решта — представники інших національностей.


Статті Конституції України щодо мов

Стаття 10. Державною мовою в Україні є українська мова.
Держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України.
В Україні гарантується вільний розвиток, використання і захист російської, інших мов національних меншин України.
Держава сприяє вивченню мов міжнародного спілкування.
Застосування мов в Україні гарантується Конституцією України та визначається законом.

Стаття 11. Держава сприяє консолідації та розвиткові української нації, її історичної свідомості, традицій і культури, а також розвиткові етнічної, культурної, мовної та релігійної самобутності всіх корінних народів і національних меншин України.

Стаття 24. Громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Як кажуть, s
apienti sat.

Отже, саме цим дням і присвячена книжкова виставка "Язык есть исповедь народа, в нём слышится его природа, его душа и быт родной..." у відділі абонементу нашої бібліотеки. Перша частина виставки містить видання з вивчення російської мови, а друга - видання про біографію О.С.Пушкіна, його твори та переклади деяких з них українською мовою.


Calendate - щоденний пізнавальний журнал з інформацією про свята, визначні події, дати життя відомих людей і історичних особистостей.

Комментариев нет:

Отправить комментарий