среда, 3 июня 2015 г.

Зазираючи в земні глибини: Павло ТутковськийКнижкова виставка "Багатства українських надр" запрошує відвідувачів до цікавої мандрівки багатьма неповторними куточками України, подає широкі відомості про корисні копалини, що містяться у підземних глибинах. Видання, представлені на виставці, у популярній формі розповідають про різноманітну гаму мінеральної сировини, розкривають багатства рідної землі, наголошують на їх значенні у подальшому економічному розвитку країни. 


Цю виставку присвячено річниці пам’яті академіка Павла Аполлоновича Тутковського (1 березня 1858 - 3 червня 1930) - класика української та світової геології і географії, етнографа і краєзнавця, вченого-енциклопедиста, подвижника науки й культури. Він був у числі перших дванадцяти академіків Української Академії наук і тривалий час керував її фізико-математичним відділенням, а більшість заснованих ним наукових установ у галузі природознавства і техніки існують і донині.

Внесок П.А.Тутковського в науку різнобічний. Він працював практично у всіх галузях науки про Землю. Характерною особливістю його наукової творчості було те, що більшу частину його багатющої спадщини (він опублікував понад 1000 праць) було присвячено Україні. Тому В.І.Вернадський називав П.А.Тутковського кращим знавцем неорганічної природи України. Доля вченого була тісно пов΄язана з нашим краєм - він з срібною медаллю закінчив Житомирську класичну гімназію. А згодом, після закінчення природничого відділення фізико-математичного факультету Київського університету, в щорічних відрядженнях від Київського товариства природодослідників він пройшов всю Правобережну Україну, зокрема Волинь і Полісся, детально вивчив геологічну будову цих регіонів - пісковики та сланці Овруцького кряжу, мармурові породи Житомирщини… Цей період його діяльності, який тривав дев’ять років, був тісно пов’язаний з Товариством дослідників Волині, одним з небагатьох тоді краєзнавчих товариств в Україні. Незабаром Тутковський став віце-головою Товариства, багато зробив для розвитку його музею. 
На виставці представлено книгу В.Губарця та І.Падалки «Скарбами землі зігрітий» (К.: Київська правда, 2001) - це біографічна повість з життя видатного українського геолога, академіка Павла Тутковського, який гідний глибокої шани й поваги нашого народу.


 


Схема книжкової виставки "Багатства українських надр":
                  
Назва: Багатства українських надр
(Світ корисних копалин України)

Цитата: Людина щодня пізнає себе і навколишній світ, відкриваючи безліч сторінок невідомого, незрозумілого і незнаного. Якщо справжня особистість саме до цього прагне і досягає бажаного результату, то й людство загалом неодмінно стає багатшим і досконалішим.
(Павло Тутковський (1858 – 1930) - геолог, географ, етнограф, краєзнавець)

Розділ 1: Знайомі та загадкові

Цитата:
Бачиш мармур? А це ж прóсто кальцій.
Хімія. Шляхетніший кристал…

(І.Сельвінський)

Кристаллы, кристаллы, соцветья
во мглу погружённой земли.
Когда расцвели вы, на свете
другие цветы не цвели.

Нацежен был мало-помалу
из мрака лучистый хрусталь,
чтоб стало под силу кристаллу
вместить невместимую даль.

Тускла на свету, но как факел
кристалла живая свеча
пылает во мраке... Во мраке - 
начало любого луча.
(Мигель де Унамуно)

Наповнення: видання про корисні копалини України, їх використання.

Розділ 2: Кам΄яна веселка

Цитата: 
Однажды с неба радуга упала в огорченьи,
Что краток в небе век её, и нету приключений.
А Мать-Земля, приняв её, нашла ей примененье -
Мол, хватит тебе маяться, раскрась-ка мне каменья!

(В.Слетов)

Наповнення: видання про самоцвіти, дорогоцінне каміння.

Розділ 3: Дари природи та джерело натхнення

Цитата: 
Прежде чем кристалл разрушить,
Создавая украшенье,
Помолись перед Творцом -
Попроси прощенья.

(В.Слетов)

Наповнення: видання про використання копалин у мистецтві (ювелірне, скульптура, архітектура)

Розділ 4: Найпоширеніший та найкоштовніший мінерал

Цитата: Вода – найдорожчий мінерал планети
(О. Карпінський, геолог)

Наповнення: видання про водні ресурси.

Комментариев нет:

Отправить комментарий